Brusel/Bratislava – Iniciatíva pre veľké šelmy v Európe (LCIE) a Medzinárodná asociácia pre výskum a manažment medveďov (IBA) zaslali 15. novembra Slovensku a Európskej komisii (EK) list, v ktorom žiadajú vysvetlenie a nezávislé hodnotenie opatrení v súvislosti so zvýšeným odstrelom medveďa hnedého v SR. Zároveň varujú, že tieto kroky môžu byť v rozpore s legislatívou EÚ, informuje TASR.
Organizácie adresovali list slovenskému ministerstvu životného prostredia, aj ministrovi Tomášovi Tarabovi (SNS), ale i Generálnemu riaditeľstvu Európskej komisie pre životné prostredie a tiež výkonnému podpredsedovi EK Marošovi Šefčovičovi, ktorý má v exekutíve EÚ dočasne na starosti aj tento rezort.
Spomínané organizácie napísali, že sú si vedomé situácie s útokmi medveďov na ľudí na Slovensku a za určitých podmienok pripúšťajú ich odstrel. Takéto rozhodnutie však podľa nich musí byť založené na vedeckých poznatkoch a zároveň nemôže pri tom dôjsť k porušeniu právne záväzných predpisov.
Ako upozornili, nedávno prijaté opatrenia na Slovensku tieto podmienky nespĺňajú. Týka sa to podľa nich Manuálu pre ochranný odstrel medveďa hnedého, prijatého v marci, ktorý “neobsahuje presné definície problémového správania sa medveďov a primerané protokoly pri reakcii na rôzne incidenty a scenáre”. Obávajú sa, že prístup Slovenska môže byť v rozpore so smernicou EÚ o biotopoch.
Podľa týchto organizácií zrejme na Slovensku došlo až k desaťnásobnému nárastu odstrelu medveďov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
Organizácie odporučili Slovensku uprednostniť nesmrtiace opatrenia voči medveďom, zvýšiť informovanie verejnosti o danej problematike či napríklad vo väčšej miere využívať adaptačné prístupy založené na vedeckých poznatkoch. V závere listu ponúkli Slovensku možnosť odborných konzultácií s cieľom pomôcť mu zachovať si túto “neoddeliteľnú súčasť slovenského prírodného dedičstva”.
Vláda v októbri schválila materiál ministra Tarabu, podľa ktorého budú mať národné parky vlastné zásahové tímy na elimináciu problémových medveďov. Ako prvé budú zriadené tímy v Tatranskom národnom parku (TANAP) a Národnom parku Nízke Tatry (NAPANT). „Nedávna tragická udalosť v Tatrách vytvorila predpoklad na to, aby som navrhol aj vznik zásahových tímov v každom národnom parku Slovenska,“ vysvetlil minister. (21. novembra)